ZŠ Zlaté Hory

Základní škola Zlaté Hory

Pětka na cestě k planetám

Ve čtvrtek 16.5. jsme se společně s žáky speciální třídy vydali do planetária v Ostravě, a při té příležitosti jsme navštívili nově otevřené Trampolínové centrum, Malý svět techniky a žáci speciální třídy ZOO.

Návštěva planetária se skládala ze tří částí.

První část jsme strávili přímo v planetáriu, které má strop sloužící jako promítací plátno tvarovaný do kopule. Planetária se nazývají promítací přístroje, díky kterým jsme se mohli bez sebemenšího rizika přenést do vesmíru. Návštěvník má pocit, že právě sedí v raketoplánu, opouští zemi a přistává na jiných planetách. Před očima se mu mění světy, na hvězdné obloze vyhledává souhvězdí zvěrokruhu, uvidí mléčnou dráhu a pochopí nekonečnost vesmíru. Na cestě k planetám jsme navštívili planetu Mars a prošli se po dně největšího sopečného kráteru na planetě. Proletěli jsme prstencem planety Saturn a mohli pozorovat čím je tvořen. Vystoupili jsme a prozkoumali meteorit. Prostě úžasná podívaná, vřele doporučujeme každému, kdo by chtěl vesmír alespoň trochu poznat.

Druhá část zahrnovala návštěvu Experimentária, které je vlastně v Ostravském planetáriu všude kolem vás. Můžete si vyzkoušet výskok na měsíci, kde je daleko menší gravitace. Sílu dupnutí převedenou na zemětřesení. Projít se zrcadlovým sálem. Vyzkoušet si interaktivní prohlídky různých planet.

Třetí, a tedy poslední částí byla návštěva kopule s hvězdářským dalekohledem. Dnešní den byl sice trochu zamračený, ale dalekohled jsme si přeci jen vyzkoušeli.

Program byl velmi dobře připravený. Naše paní průvodkyně byla prostě úžasná a všichni ji bedlivě naslouchali, aby jim nic neuteklo.

Po skončení programu v planetáriu jsme se vydali k ZOO, kde měla svůj program speciální třída a my jsme pak pokračovali do areálu Dolních Vítkovic na návštěvu Trampolínového centra a Malého světa techniky.

Trampolínové centrum, neboli budova, která v sobě skrývá čtyři patra trampolín, no prostě bomba pro všechny žáky a jejich přebytečnou energii. Když jsme se řádně vyskákali, tak jsme šli načerpat trochu nových vědomostí do Světa techniky. Vyzkoušeli jsme si, jak se cítí křeček ve svém kole, když šlape pořád dokola. Viděli jsme tkalcovský stav, který využívali naši prapředci. Změřili jsme se dle tabulek pravěku i současnosti. Vyzkoušeli jsme rozžhavit tavící pec v huti a dali si závody na kolech, která při šlapání vyrábí elektrický proud. Expozice, kde si můžete většinu věcí vyzkoušet obsahuje různé automobily, ponorku J. Verna i vesmírný koráb. Prostě zábava pro všechny zvídavé.          

Únavné cestování se díky nezapomenutelným zážitkům proměnilo v suprový den. Kdybychom měli možnost, tak do toho jdeme ještě jednou!
Fotogalerie [dvgallery id=“23094″ vertical=“no“]  

Komentáře nejsou povoleny
RODIČE NEPŘEHLÉDNĚTE INFORMACE
Všechny důležité informace ze Základní Školy ve Zlatých Horách.
Zobrazit