ZŠ Zlaté Hory

Základní škola Zlaté Hory

Celostátní kolo Geologické olympiády – Ondrova cesta za snem

Máme v naší škole žáka, kterému se podařilo to, po čem toužil. A copak to je? Požádala jsem Ondru Zbožínka, aby popsal to, co prožil…

Státní kolo geologické olympiády

Geologická olympiáda se dělí na dvě skupiny A a B. V skupině A je ZŠ a nižší gymnázium a ve skupině B jsou SŠ. Letošní rok se státní kolo geo. olympiády konalo od čtvrtka 5.5. do neděle 8.5. v Sedmihorkách u Turnova. První den večer se ubytovávalo, seznamovalo se a vytvářeli se týmy pro soutěž. V pátek byl terénní výzkum pískovcových skal v okolí, na který jsme šli v týmech. Dopoledne jsme měli zkušební trasu, kde nám geologové z Masarykovy univerzity v Brně, vedoucí ze Severočeského muzea a geolog z Německa vysvětlovali co budeme dělat za úkoly. Odpoledne už bylo soutěžní. Měli jsme na splnění dvanáct úkolů např. měření sklonu vrásnění, sesuv půdy, zajímavosti o zdejších pískovcových skalách. V sobotu dopoledne jsme měli test a poznávačku /poznávání nerostů a hornin/. Test byl docela těžký zato poznávačka byla celkem jednoduchá. Za odměnu jsme šli odpoledne do lomů na hledání minerálů.

A nakonec neděle dopoledne bylo vyhlášení výsledků jednotlivců a skupin. Za jednotlivce jsem byl 10. a za tým jsme byli 2. Dostali jsme knížku Oživlé sopky ČR.

No, a toto bylo celostátní kolo v geo. olympiádě. Tyhle čtyři dny jsem si moc užil a získal plno nových informací a přátel.

V lomu Doubravice na acháty – vlastní nález, vzorek má 8cm x 2cm x 3cm.

V lomu Proseč jsem našel vzorek olivínu o rozměrech 18cm x 12cm x 6cm.

Ondra má od nás velké gratulace! Pevně věříme, že i při dalším studiu zůstane této obtížné soutěži věrný! Chtěla bych také poděkovat Ondrovým rodičům za velkou pomoc a vstřícnost. Poděkování patří také SRPŠ za finanční podporu.

 

odkazy: https:https://www.facebook.com/geologickaolympiada/

informace v tisku: https://jablonecky.denik.cz/zpravy_region/krajska-premiera-v-sedmihorkach-probehla-geologicka-olympiada-20220517.html

 

Komentáře nejsou povoleny
RODIČE NEPŘEHLÉDNĚTE INFORMACE
Všechny důležité informace ze Základní Školy ve Zlatých Horách.
Zobrazit